Bár korábban több körben is tagadta a Városliget Zrt. és az alvállalkozói, hogy veszélyes azbeszt előfordult volna a városligeti régi épületek bontásánál, a civilek által elvégeztetett laborvizsgálat most bebizonyította a rákkeltő anyag jelenlétét, s úgy tűnik a hatóságok is elkezdték komolyan venni a Ligetvédők régóta hangoztatott aggályait. A rendőrség, a tűzoltóság, majd a katasztrófavédelem mobil laborja és három szakembere is kiszállt a helyszínre szerda délután. A Katasztrófavédelem szerint ők nem árulhatják el, hogy milyen eredménnyel jártak, mivel a rendőrség hívta ki őket, ezért hozzájuk kell fordulnunk újabb kérdéssel. (Fotó: Ligetvédők)
"Bizony, bizony megint a ligetvédőknek lehet igazuk. A lebontott Pecsa területén veszélyes azbeszt van. A katasztrófavédelem a helyszínen. Jön a mobil labor." -írta meg egy a Ligetet védő civil aktivista egy a témával foglalkozó csoportban. (Fotók: Ligetvédők)
A Városliget Zrt. hónapokon át mellébeszélt és titkolózott azbeszt-ügyben – derül ki a Ligetvédők által most közzétett részletes összefoglalóból. (2017. június 11 -én a Ligetvédők adatigénylést adtak be: az azbesztmentesítés munkatervét és a szállítólevelet kérik. 2017. június 26-án az adatigénylésére a Zrt. válasza: "az adat a keletkezésétől számított tíz évig nem nyilvános".)
A civilek közleménye súlyos állításokat fogalmaz meg:
"Az azbesztmentesítés elmaradása és a por megkötésének hiánya miatt is számos alkalommal kértünk rendőri intézkedést, ám törvényi kötelezettsége ellenére (https://goo.gl/zhqWEf) sem a Rendőrség, sem pedig az Építésfelügyeleti Hatóság nem gondoskodott a veszély elhárításáról, a szabálytalan bontás leállításáról, ahogyan korábban a Hungexpo-épületek és a Közlekedési Múzeum bontása során sem."
A civilek a többszöri elutasítás után úgy döntöttek, maguk végzik el a hatóságok dolgát. Először egy céget kerestek meg, hogy megkérjék, vizsgáljanak meg néhány, a Ligetvédők által azbeszt-gyanúsnak talált anyag-darabot. Ám a civilek szerint (mivel politikailag "kényes" ügyről van szó) amikor kiderült, hogy ők a megrendelők a feladatra, a cég többé nem válaszolt a megkeresésekre. Ekkor egy újabb céget kerestek meg az anyagok megvizsgálásával, de ezúttal magánszemélyként, nem pedi a Városligeti beruházás ellen tiltakozó aktivistaként.
"Az eredmény egyértelműen igazolta a feltételezésünket: a vizsgált anyagminta kétfajta rákkeltő azbesztet, krizotilt és krokidolitot is tartalmaz."
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának sajtóosztályától megkérdeztük, hány és milyen szakemberrel szálltak ki a helyszínre, illetve mit vizsgáltak ott. A szervezet szóvivője Kisdi Márk Máté főhadnagy annyit mondott a Bozótharc szerzőjének, hogy tegnap hárpm fővel és egy mobil laborral szálltak ki a helyszínre a rendőrség kérésére, de azt, hogy ott mit találtak, csak a rendőrségtől kérdezhetem meg.
UPDATE:
Csütörtök reggel megjelent a helyszínen a Pest megyei kormányhivatal környezetvédelmi hatóságként.
UPDATE 2:
Az ORFK egyelőre annyit válaszolt, hogy nem értik miért a rendőrségnek tesszük fel ezeket a kérdéseket, majd a BRFK-hoz irányítottak bennünket.
A civilek így emlékeznek arra, hogy mi is történt szerda délután:
A Ligetvédők szerint komoly mulasztás történt, amely emberéleteket követelhet, "a veszély ráadásul jelenleg is fennáll, hiszen a bontási területen az azbesztes törmelék szabadon hever, és az időjárási viszonyoktól függően több-kevesebb azbesztpor juthat a Városliget levegőjébe és a talajba is. A megváltozott körülmények hatására a különböző mikroorganizmusok is elkezdik kioldani a cementanyagból az azbesztet, amit azután a szél mindenfelé szétfúj." (Fotó: Ligetvédők)
A civilek közleménye így összegzi a történetet:
"A Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. a Hungexpo épületekhez hasonlóan a Petőfi Csarnoknál sem végezte el a tényleges azbesztmentesítést. Nagyon is úgy tűnik, hogy a beruházó azbesztmentesítés nélkül végeztette volna el a bontást, ha azt senki nem követeli rajtuk. Ez derül ki az első szerződésekből, bontási tervekből, amelyekben nem szerepel az azbesztfelmérés, holott az kötelező lenne. Ahogy kiszivárgott a gyanú az azbeszt jelenlétéről, hirtelen elkezdtek a problémával foglalkozni, de – amint az látható – a teljes körű azbesztmentesítés nem történt meg."
A civilek teljes közleménye itt olvasható.
Az egyik fontos részlet az anyagból:
"Az azbeszt veszélyességét növeli, hogy hatása nem ismerhető fel azonnal, a megbetegedés az azbeszt hatásának való kitettség kezdetétől számított 10-40 év alatt alakulhat ki. Emiatt a munkavállalókban nehezen alakul ki veszélyérzet az azbeszttel kapcsolatban. Így a munkáltató fokozottan felelős a munkavédelmi szabályok betartásában, és betartatásában, az érintett dolgozók tájékoztatásában."
UPDATE 3
Bár a rendőrség válaszát délelőtt óta várjuk arról, hogy mit talált pontosan a katasztrófavédelem mobil laborja tegnap a helyszínen(utóbbiak szerint ők maguk nem adhatnak nekünk erről információt), árulkodó jel, hogy most már a tv-stábok is csak védőfelszereléssel dolgoznak a helyszínen.
A védőfelszerelést a helyszínen lévő civilek és az odaérkező stábok szerezték be, a délelőtt a helyszínen járt környezetvédelmi hatóságtól (érdi kormányhivatal) semmilyen információt nem kaptak az ott tartózkodók. A Ligetvédők egyik képviselője, Székely Balázs még annyit mondott: "kezd feltámadni a szél (ami a mérgező azbesztport szétfújja)...."
Újabb UPDATE (2017. augusztus 31 23:00)
A BRFK egy órája válaszolt a kérdéseinkre:
"A rendőrségre 2017. augusztus 30-án érkezett bejelentés, hogy a Városligetben a Petőfi Csarnok területén nagy mennyiségű azbeszt van szétszórva. A rendőrök a helyszínre kimentek, majd értesítették a Katasztrófavédelmet, akik közvetlen életveszélyt nem állapítottak meg. A bejelentő a bejelentését követően nem tett feljelentést a XIV. kerületi Rendőrkapitányságon, hanem az általa a helyszínen elmondottakat a rendőrkapitányság feljelentésként értékelte, melynek tartalmát vizsgáljuk."
Ez már a pontosított változat, az első válaszukban "elzárt építési területet írtak", a bejelentő a Bozótharc kérdésére azt mondta: szerinte nem egy elzárt hanem mindenki által használt területen van a veszélyes azbeszt.)