"Orbán Viktor tegnap leadott vagyonnyilatkozatában ismét hazudhatott eredeti anyagi helyzetéről. Nemhogy gazdagabb, még szegényebb lett állítása szerint." – állítja az ellenzéki párt közleménye. Az Együtt szerint "Orbán Viktor strómanjai segítségével mára Magyarország leggazdagabb emberévé vált", vagyonnyilatkozata alapján mégsem tűnik vagyonos embernek.
Az Együtt szerint Magyarország miniszterelnöke "meglopja az adófizetőket Mészáros Lőrincen, Garancsi Istvánon és családtagjain keresztül", ezért a párt az Orbán-rezsim bukását követően állami tulajdonba venné azokat a vagyonokat, melyeket az "orbáni érdekkör "szerintük jogszerűtlenül vagy joggal való visszaéléssel szerzett: földeket, szállodákat is, melyeket az Orbán-család az Együtt állítása szerint 2010 után szerzett.
A párt szerint a jelenlegi, a vagyonnyilatkozatokra vonatkozó szabályozást a politikusok könnyedén kijátsszák, ezért szerintük egy a közhiteles nyilvántartásokkal összeegyeztetett, a kapcsolt cégeket is felfedő rendszerre van szükség. Szabó Szabolcs, az Együtt országgyűlési képviselője ezért nyújtott be még tavaly augusztusban vagyonnyilatkozati törvényt módosító javaslatot az Országgyűlésnek, olyan rendszert javasolva, amely szerintük nem hagyna kibúvót a képviselőknek valós vagyonuk, érdekeltségeik bevallása alól, mert előírná, hogy önként kelljen minden céget, cégláncolatot és érdekeltséget bevallaniuk.
Nemrég olyan törvényjavaslatot nyújtott be az LMP (most hatodszor), amely kötelező vagyonosodási vizsgálatot írna elő parlamenti képviselők, kormánytagot, közjogi méltóságok, önkormányzati vezetők, valamint az állami és önkormányzati cégek vezetői számára. A párt szerint ugyanis jelenleg nem tudható, hogy a vagyonnyilatkozatok a valóságot tükrözik-e, ráadásul most semmilyen következménye nincs, ha azokból valaki szándékosan vagy véletlenül kihagy valamit. érintené. A törvényjavaslat szerint az Állami Számvevőszék ellenőrizné a vagyonnyilatkozatok valóságtartalmát a közzétételt követően 60 napon belül, a közhiteles állami nyilvántartások adatai alapján.
A párt január közepén ötpárti egyeztetést hívott össze a javaslatukról: az egyeztetésen a Fidesz nem támogatta a módosítást, mert szerintük rossz az LMP javaslata és különben is megfelelő a jelenlegi szabályozás is. Az LMP most tovább egyeztet az ellenzékkel a törvényjavaslat egy újabb, közös verziójáról – tájékoztatta a Bozótharcot Szél Bernadett társelnök. A párt másik társelnöke és antikorrupciós szóvivője, Hadházy Ákos a Bozótharc kérdésére így fogalmazott: "A Fidesz szerint a jelenlegi rendszerrel csak az a baj, hogy a képviselők nem szépen írnak. Az LMP a Jobbikkal és az Mszp-vel viszont arról állapodott meg, hogy szakértői szinten a három párt javaslatainak egyeztetéséről kezdenek tárgyalásokat. Biztosak vagyunk benne, hogy egy valódi kormányváltás után ennek a törvénynek az elsők között kell lennie, hiszen a jelenlegi rendszer nemhogy nem fégezi a korrupciót, hanem egyenesen segíti azt."