A magyarországi alapjogok helyzetéről vitáznak a képviselők az Európai Parlamentben szerda délután Frans Timmermanssal, a Bizottság alelnökével és Orbán Viktor miniszterelnökkel. A vitán valószínűleg szóba kerül a CEU-t érintő új felsőoktatási törvény, a civil szervezetekkel kapcsolatos jogszabályok szigorítása, a menedékkérők automatikus őrizetbe vétele, valamint a médiapluralizmus és az igazságszolgáltatás függetlenségének kérdése is. Ma délelőtt kiderült: eljárás indul Magyarország ellen a CEU-törvény miatt. A délutáni vita itt követhető, a sajtótájékoztatóról pedig itt lesz élő közvetítés.
Az EP tájékoztatás irodája által közzétett információ alapján a felszólalók sorrendje az allábbi lesz a délutáni plenáris vitán 3 órakor, az 1. napirendi pont (Vita Magyarországról) során:
- Franz Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke
- Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke
- Politikai csoportok vezetői
- európai parlamenti képviselők
- catch-the-eye
- Franz Timmermans
(Orbán Viktor kérte a válaszadás lehetőségét minden esetben.)
A plenáris vitát követően sajtótájékoztató lesz délután 5-től, ezen részt vesz majd Schöpflin György EP-képviselő, Orbán Viktor, Rogán Antal, a miniszterelenök kabinetfőnöke, Trócsányi László Igazságügyminiszter és Havasi Bertalan, a Miniszterelenök sajtófőnöke is.
Februárban, az állampolgári jogi bizottság is megvitatta a magyarországi helyzetet.
Vita az állampolgári jogi bizottságban (2017. február, angolul)
Frans Timmermans a Magyarországgal kapcsolatos jogi kérdésekről (2017. április 12.)
Az Európai Parlament 2015. június 10-i állásfoglalása a magyarországi helyzetről
A CEU szerda kora délután sajtóközleményben sürgette, hogy a brüsszeli vezetés után most már az Európai Néppárt is lépjen a Fidesz demokráciaellenes lépései miatt:
"A Közép-európai Egyetem (CEU) tudomásul veszi az Európai Bizottság döntését a Magyarországgal kapcsolatos kötelezettségszegési eljárás megindításáról a felsőoktatási törvény nemrég elfogadott módosítása kapcsán. A döntés megerősíti a CEU álláspontját, hogy a törvény diszkriminatív és ellentétes az európai alapelvekkel.
„A CEU azt reméli, hogy az Európai Néppárt ezután felszólítja magyar partnereit, hogy haladéktalanul tegyenek lépéseket az Európai Bizottság ajánlásainak betartására, valamint hogy ez a magyar kormányt ösztönözni fogja gyors tárgyalások megkezdésére, hogy mielőbb megoldhassuk ezt a helyzetet”- mondta Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora. “A célunk az, hogy otthonunkban, Budapesten maradhassunk, és folytathassuk minőségi képzéseinket kettős, amerikai és magyar akkreditációnkkal, hogy továbbra is úttörő kutatásokat végezhessünk magyar és más európai intézményekben dolgozó kollégáinkkal együttműködve, és Budapestre hozzunk olyan tudósokat, akikkel együtt új tudást hozhatunk létre.”