Az Európa Tanács emberi jogi biztosa a kedden efogadott magyar határrendészeti törvénymódosítás miatt lépett a nyilvánosság elé. Nils Muižnieks szerint nemzetközi egyezményt sért Magyarország a lépéssel.(A fotót a UNHCR készítette egy a magyar határon 24 órán át fogvatartott kisfiúról és az édesanyjáról.)
"Komolyan aggódom a magyar parlament által elfogadott határrendészeti törvény miatt, mely nagy valószínűséggel tovább súlyosbítja a Magyarországra érkező menedékkérők már most is problémás helyzetét." A törvény ugyanis lehetővé teszi, hogy a menedékkérőket – gyerekes családokat és a 14 évnél idősebb, felnőtt kíséret nélkül utazó gyerekeket is – automatikusan elzárják hosszabb időre a tranzitzónában, szögesdrót kerítéssel körülvéve.
Az Európai Emberi Jogi Bíróság szabályai szerint márpedig egy területre való belépést csak akkor lehet elzárással megakadályozni, ha semmilyen más - kevésbé kényszerítő - mód nem áll rendelkezésre, és ezt is csak az egyedi ügyek elbírálása alapján lehetne megtenni. Ha menedékkérőket automatikusan megfosztanak a szabadsághoz való joguktól, azzal a magyar kormány egyértelműen megsérti az Európai Emberi Jogi Egyezményben Magyarország által is vállalt kötelezettségeket.
Mint többször is hangsúlyoztam, Magyarországnak az elzárás helyett más hatékony módszerekbe kellene fektetnie. Különösen tartózkodni kellene a gyermekek elzárásától, mert ez – mint az ENSZ gyermekjogi bizottsága is kijelentette: "soha nem szolgálja a javukat."
A törvénymódosítás elfogadását az ENSZ menekültügyi szervezete (UNHCR) is elítélte:
" Az új szabály szembemegy Magyarország uniós és nemzetközi kötelezettségvállalásaival, és a (szögesdróttal való elzárásnak) rettenetes pszichológiai hatása lesz a nőkre, gyerekekre és a már amúgy is sokat szenvedett férfiakra."
Csütörtökön az ENSZ gyermekjogi szervezete, az UNICEF is kiadott egy a magyar törvénymódosítást elítélő közleményt, melyben arra kérik a köztársasági elnököt, hogy ne írjon lá egy olyan törvényt, mely alapján elzárással kriminalizálhatók és többek között az oktatáshoz való joguktól megfoszthatók gyerekek, akik az erőszak elől vagy egy jobb élet reményében menekültek el a hazájukból. Egy ilyen trauma az egész életükre kihatással lehet – fogalmaz a szervezet közleménye. Az UNICEF reméli, hogy Magyarország kormánya továbbra is tiszteletben tartja a gyermekek jogairól szóló nemzetközi egyezményeket, valamint a vonatkozó uniós és nemzetközi jogszabályokat. A szervezet ehhez egyúttal felajánlotta a támogatását és segítségét.