A bűncselekményből származó vagyon befagyasztása és elkobzását megkönnyítő szabályokról csütörtökön dönt az Európai Parlament - adta hírül a szervezet Kommunikációs Főigazgatósága. Szerintünk ennek megszavazása érdekes helyzeteket eredményezhet: például korrupt országok vezetőinek talán okozhat néhány álmatlan éjszakát. Vagy nem. (Fotó: ©AP Images/European Union-EP)
A közlemény szerint az Európai Unióban a bűnözők által bonyolított üzletek forgalma körülbelül 110 milliárd euró, vagyis az EU 2010. évi GDP-jének hozzávetőleg 1%-a. Az Europol 2016-os adatai szerint a bűncselekményből származó becsült jövedelem 98,9%-át nem kobozzák el, és az továbbra is a bűnözők rendelkezésére áll.
A Bozótharc a Magyarország Európai Ügyészséghez való csatlakozásért aláírásokat gyűjtő Hadházy Ákos független (korábban LMP-s) országgyűlési képviselőt, mit szól a hírhez, s ezt a választ kaptuk:
"Ez újabb bizonyítéka annak, hogy az EU adófizetői nyomására az unió politikusai is felismerték, hogy mekkora probléma a korrupció és ezután tenni is akarnak ellene. Ezt a javaslatot megelőzte az EUrópai Ügyészség felállítása, amitől a magyar kormány úgy fél, mint ördög a tömjénfüsttől. Ha a magyarok ki tudják kényszeríteni a csatlakozást, akkor a kormánytagok közül sokaknak nem csak a börtöntől, hanem a vagyonelkobzástól is jobban kell félnie."
Ezért van szükség Hadházyék szerint a tagországok kormányainak a körmére néző európai ügyészségre.
A kezdeményezést támogatók itt online is aláírhatják az ívet.
A Bozótharc már korábban is írt hasonló javaslatról, Magyarországgal kapcsolatban, a Visszavennék a közpénzből lopott óriásvagyonokat című bejegyzésben:
"Magyarországon a korrupció miatt évi 500-1000 milliárd forint tűnik el gyanús csatornákon, lezsírozott pályázatokon és közbeszerzéseken keresztül, magánzsebekbe vándorolva – állítja a Párbeszéd Magyarországért közleménye."Ha 20 ezer forintos bankjegyeket egymásra teszünk, akkor egy 18-36 kilométeres toronynak felel meg ez az összeg. Ezt a gigantikus pénztömeget úgy sikerült kilapátolni a magyar államkasszából, hogy a legfőbb ügyésznek ebből semmi nem tűnt fel" - fogalmaz az ellenzéki párt. A párt ezért többek között oligarcha-adót és földadót vezetne be, és ígéretük szerint garantálná, hogy az ellopott milliárdok visszavándoroljanak az államkasszába."
Az Európai Parlamentben most szavazásra kerülő javasolt szigorításra az indoklás szerint azért van szükség, mert jelenleg a bűncselekményekből származó pénz elkobzását, vagy befagyasztását számos kisebb törvény és rendelet szabályozza a tagállamokban, ami megnehezíti a hatóságok munkáját. A pénzösszegek befagyasztását elrendelő határozatok kölcsönös elismerésének hiánya miatt pedig szinte lehetetlen ezeket a határokon túl érvényesíteni.
A javaslat szerint fontos, hogy az elkobzott vagyont helyesen kezeljék és társadalmi célokra, a sértettek és családjaik, illetve a szervezett bűnözés áldozatául esett vállalkozások kártalanítására használják fel, esetleg a szervezett bűnözés elleni fellépésre fordítsák.
Az EP-képviselők szerdán vitáztak és csütörtökön szavaznak a javaslatról, amelyet elfogadása esetén még a Tanácsnak is jóvá kell hagyni. Ha zöld utat kap, akkor a tagállamoknak a hatályba lépésétől számított 1 évük lesz arra, hogy átültessék a nemzeti joganyagukba.
Friss hír: a Bozótharc információi szerint a javaslatot ma megszavazták az Európai Parlament képviselői...